gfx-rehabilitacjaGimnastyka korekcyjna

W dzisiejszych czasach bardzo często spotykamy się z problemem wad postawy. Wady postawy mogą być wrodzone oraz nabyte, a przyczyny ich powstania zależą od wielu czynników. Mogą być to predyspozycje genetyczne, mało ruchu w okresie rozwojowym, siedzący tryb życia, zbyt duże obciążenie oraz nieprawidłowe pozycje podczas wykonywania codziennych czynności. Wady postawy u dzieci mogą dotyczyć stóp, kolan, klatki piersiowej oraz kręgosłupa. Wady stóp to nic innego jak ich różnego rodzaju deformacje połączone z zaburzeniem ich funkcji związanej z przenoszeniem ciężaru ciała. U dzieci możemy zaobserwować najczęściej stopy płaskie, płasko-koślawe, koślawe, szpotawe bądź też wydrążone. Do wad kolan zaliczamy kolana koślawe i szpotawe. Wady kręgosłupa to plecy okrągłe, wklęsłe, płaskie, okrągło-wklęsłe oraz boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza. Wady klatki piersiowej są zwykle wrodzone lub są skutkiem przebytych chorób, mogą też towarzyszyć skoliozom. Wyodrębnić możemy klatkę piersiową lejkowatą i kurzą.

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i jak najszybsze rozpoczęcie ćwiczeń korygujących. Każdy z nas pragnie by nasze dziecko wyrosło na zdrowego dorosłego człowieka, dajmy więc mu dobry przykład. Zamiast spędzać wolny czas przed telewizorem na kanapie bądźmy aktywni, wykorzystajmy naturalną aktywność dziecka, bawmy się z nimi.

Poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazań i przeciwwskazań na wybrane wady postawy.

PŁASKOSTOPIE

Wskazania: jazda na rowerze, stopy naciskają na pedały przodostopiem lub palcami, chodzenie po urozmaiconym podłożu (jeżyk, kamyki sensoryczne, piasek, fasola, groch itp.), chwytanie i podnoszenie palcami stóp woreczków z grochem, chodzenie na palcach, stawanie na palcach i piętach na przemian, zdejmowanie skarpetek stopami bez pomocy rąk, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, pływanie, noszenie odpowiedniego obuwia (wysokie sznurowanie, elastyczna podeszwa, sztywny zapiętek).

Przeciwwskazania: zbyt częste pozycje stojące oraz nieprawidłowe ułożenie stóp w czasie stania i chodzenia, skoki i zeskoki na twarde podłoże, ćwiczenia w rozkroku.

KOLANA KOŚLAWE

Wskazania: siad skrzyżny lub na motyla, pływanie, jazda na rowerze.

Przeciwwskazania: zbyt częsta pozycja stojąca, ćwiczenia w rozkroku oraz siadzie klęcznym, zeskoki i skoki na twardym podłożu, pozycja w siadzie na piętach ze stopami i podudziami na zewnątrz, duże obciążenie, otyłość.

KOLANA SZPOTAWE

Wskazania: siad klęczny, pływanie.

Przeciwwskazania: siad skrzyżny, wczesne zmuszanie dziecka do chodzenia, zbyt częste pozycje stojące, nadwaga.

SKOLIOZA

Wskazania: pływanie, jazda na rowerze, zabawy z piłką, chwytanie i rzucanie piłki oburącz, zabawy na czworakach, łyżwiarstwo, noszenie plecaków z usztywnioną tylną częścią, spanie na równym podłożu bez poduszki lub z małym jaśkiem, aktywność ruchowa.

Przeciwwskazania: zabawy zawierające skoki, stanie na głowie, przewroty, mostki, przerzuty, skłony boczne oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów.